Binalar için alım satım ve kiralama işlemleri için zorunlu hale gelecek olan Enerji Kimlik Belgesi için sona geliniyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren binalarda Enerji Kimlik Belgesi zorunlu hale geliyor. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacaktır. Bu nedenle 2019 yılı içerisinde henüz Enerji Kimlik Belgesini almamış binaların bir an önce belgelerini almaları önerilmektedir.

2019 yılı sonunda ve 2020 yılı başında Enerji Kimlik Belgesi taleplerinde patlama yaşanacağı tahmin edilmektedir. Bu durum Enerji Kimlik Belgesi fiyatlarını doğrudan etkileyecek ve belgeyi düzenleyecek firmaların da yoğunluğu nedeni ile aksamalar yaşanması söz konusu olacaktır.

İlk düzenlemeye göre 2 Mayıs 2017 olan son tarih, 1 Ocak 2020’ye uzatılmıştı. Bu tarihten itibaren tüm alım satım ve kiralama işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi aranacak. Belgesi olmayan binaların işlemleri EKB’si çıkartıldıktan sonra devam edecek.

Enerji Kimlik Belgesi binanın tamanına verilmektedir. Kat malikleri, kiracılar ve daire sahipleri bina yöneticisine aracılığı ile bu işlemi yaptırabilirler. Enerji Kimlik Belgesi fiyatları bina metrekaresine göre değişmektedir. Yüksek metrekareli binalarda ve toplu konutlarda iskonto uygulanmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi sadece yetkli Enerji Verimliği Danışmanlık şirketleri ve şartları sağlayan SMM’ler tarafından verilebilmektedir. Zorunluluk başladıktan sonra fiyatlarda artış olması öngörülmektedir. Bu yüzden süre dolmadan işlemlerinizi tamamlayıp en kısa sürede Enerji Kimlik Belgenizi almanızı öneririz.

EKB binaların enerji performans seviyesini gösterir. Satın alma, kiralama, devir işlemlerinde binanın enerji performansını bilmeniz enerji giderlerinizi bilmeniz için çok önemlidir. Binanızın Enerji sınıfı D-E-G-F olarak görünüyorsa yalıtım yaptırarak ve enerji verimliliği önlemleri alarak enerji giderlerinizi alabilirsiniz.

Daha önce belirtildiği üzere belge, binanın tamamına düzenlenmektedir. Bu nedenle genellikle bina başı fiyat hesaplamaları yapılmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi fiyatlarını etkileyen etkenler; binaların büyüklüğü, (site yada toplu konut ise) binaların adedi ve benzerlikleridir.

Bu kriterler göz önüne alındığında Enerji Kimlik Belgesi fiyatı, bina başı 200 TL’den başlar ve bina büyüklüğüne göre artış gösterir. Bu durumda daire başı Enerji Kimlik Belgesi bedelleri genellikle 50 TL – 20 TL aralığında değişkenlik gösterecektir.

Enerji Kimlik Belgesi, binanın enerji performansını göstereceği için zamanla farkındalık oluştukça binanın değerine etkisi olacaktır. İnsanların daha verimli binaları tercih etmesi nedeni ile enerji sınıfı yüksek olan binalardaki dairelerin değer kazanacağı tahmin edilmektedir.

 

Kaynak : Emlaksayfasi.com.tr