Henüz yetki belgesi almayan emlakçılara çok kritik uyarı geldi. Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak kararına rağmen hizmet vermeye devam eden kişiler için özel ihbar hattı açıldı! Belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak, yetki belgesi olmayan emlakçı ilan giremeyecek!

Emlak sektöründe yaşanan sorunları çözmek için Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Taşınmaz Ticareti Bİilgi Sistemi kapsamında emlakçılara yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmişti.

BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK!

Getirilen yeni yasal düzenleme ile beraber emlakçılık yapmak isteyen kişilere yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmişti. Ancak yasal zorunluluğa rağmen ne yazık ki pek çok emlakçı yetki belgesi almadı. Konu hakkında açıklama yapan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen sistem üzerinden internetten emlakçılık yetki belgesi alınabildiğini hatırlattı.

Sağlanan tüm kolaylıklara rağmen yetki belgesi almayan emlakçı sayısının son derece fazla olduğunu belirten Akdoğan emlakçılık yetki belgesi olmadan emlakçılık hizmeti vermeye devam eden kurumsal şirketleri ve kişileri şikayet etmek için ihbar hattını devreye aldıklarını söyledi. Sistem üzerinden emlakçılar ve vatandaşlar yetki belgesi olmadan hizmet sunmaya devam eden kişileri şikayet edebilecek.

YETKİ BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇI İLAN GİREMEYECEK!

Yapılan düzenleme kapsamında internetten satılık ve kiralık daire ilanları ile taşınmaz ilanları için de yetki belgesi zorunluluğu getirilmişti. Süreç hakkında bilgi veren Akdoğan internet portallarında sürecin suistimal edildiğini belirterek konunun yakın takipçisi olduklarını dile getirdi ve yetki belgesi olmayan kişilerin ilan girmelerini engelleyeceklerini vurguladı.

Emlak365.com